
A common misconception I keep being asked about from people, is the relation of veganism to expensive eating. Very very untrue. Think of it this way, all the money you aren't spending on dairy products and meat is just going to cost effective foods. For a fair amount of money, you'll be buying ingredients that will last you a long time. Instead of spending maybe $10 a day on food by going out to dinner or fast food, you'll spend maybe $75 to start yourself off with key ingredients that will last you a couple months, and maybe $30-$40 a week on the weekly groceries such as produce or canned beans, etc.
Even if you don't like cooking, it's so simple to make vegan dishes from scratch it really won't be an issue. And if you do happen to have some extra money on a given week, then you can splurge on pre-made vegan food! And that's what I did tonight at my favorite health food store (as if there are so many to choose from right?), the very vegan friendly Whole Foods!!!
I buy most of my groceries at Albertsons, Ralphs or Vons. You don't need a health food store around you to be vegan. Any grocery store has fresh fruits and vegetables, beans, rice, soy milk, bread, pasta, potatos, soups, sauces, hummus, pita, tortillas, chips, spices, etc. What you will need a health store for is if you want to start getting a little fancy (and albeit, more processed) with stuff like vegan mayonnaise, tofu sour cream, quinoa and other more obscure grains, sea vegetables, international produce like umeboshi plums, almond milk, rice milk (which you may find in your standard grocery store as well) and other miscellaneous health food items.
That's where Whole Foods comes in for me!!
I love cooking but sometimes I need something simple. If I didn't every once in a while go simple and stop cooking for a second, I think I'd get exhausted by being vegan. So tonight I bought Vegan Spinach and Mushroom Pizza, which OMG was friggin' amazing. I'm finishing the last bite now actually... brb... okay I'm back. Once again, OMG! By itself it was absolutely delicious, but I did add some stuff myself. I add pepper, garlic and basil to everything and this pizza was no exception.
I also decided to indulge a bit and buy a square of Vegan Chocolate Brownie, and Vegan Peanut Butter Fudge. Both absolutely delicious. I think perhaps the best Brownie I've ever had. At $3.50 each, both of those desserts will last me a few days. Now see, that's where the wallet starts coming out. And those four slices of pizza were about $6.50. Altogether, $13.50 that will last me two meals, and a few days worth of wanting a sweet delectable bite.
Money well spent when it's not something I splurge on often :)